• +385 23 777 032
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Odvajanje otpada - recikliranje plastike

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Zaštita okoliša trebala bi biti u cilju svakog čovjeka. Vlade europskih i svjetskih zemalja rade na podizanju svijesti svojih građana i na izgradnji novih reciklažnih dvorišta. Može se reći kako kod nas postoji kultura recikliranja papira i stakla, ali veliki problem nastaje zbog premalog interesa za plastičnim otpadom. Međutim, i za ovaj se problem uvijek nađe rješenje koje slijedi u nastavku.

 

Britanski Total Recycling Services, jedan od vodećih predstavnika industrije recikliranja, vjeruje u veliki utjecaj tvrtki koje gospodare otpadom na podizanje svijesti o potrebi recikliranja.

Zagađenje plastikom ima ogromne negativne učinke na okoliš u cijeloj Europi protiv čega se bori industrija gospodarenja otpadom. 

Vlade razgovaraju o poticajima, inicijativama, porezima i kaznama za smanjenje otpada i povećanje stope recikliranja. Ipak, kako bi se rast zagađenja okoliša zaustavio, nužno je povećati svijest pojedinaca o štetnosti plastike u morima, šumama i parkovima.

Potrebne su velike promjene u načinu razmišljanja i korištenju plastiku u svakodnevnom životu, a idealno se rješenje nalazi u industriji recikliranja.

Naknade za plastiku veliki su poticaj za tvrtke da se odvaže poduzeti napore za stvaranje reciklažnih dvorišta. Industrija recikliranja odgovara na zahtjeve zakonodavstava i tržišta.

Razvoj prometnih veza i dostupnost reciklažnih kontejnera povećavaju lakoću trgovanja otpadom. Ipak, najveći broj ulaganja treba se dogoditi u zemljama u kojima otpad nastaje, tako da što više zemalja razvije održive sustave kod kuće. Tek se onda može govoriti o trgovanju otpadom s drugima, što je zasad rezervirano samo za najrazvijenije svjetske zemlje.   

Godišnji plastični otpad Europljana godišnje dosegne golemih 25 milijuna tona. Od ukupne brojke, procjenjuje se da tek 30 posto plastike bude reciklirano. Austrija, Njemačka i Belgija recikliraju većinu svog plastičnog otpada, ali su podaci za Hrvatsku, Grčku i Latviju poražavajući. Ove su tri zemlje na samom dnu ljestvice europskih zemalja koje recikliraju štetni plastični otpad. 

Ulaganje u infrastrukturu, razumno oporezivanje i poticaji te podrška reciklažnoj industriji ključni su za stvaranje održivog pristupa.

Krajnje je vrijeme da svi preuzmemo odgovornost za sebe, svoje susjede i svoj planet.

Prošle je godine Europska komisija najavila europsku strategiju za plastiku koja ima za cilj poboljšati dizajn, povećati stope recikliranja i poboljšati kvalitetu, s tim da je opći cilj održivija kružna potrošnja plastike

Europska unija razmatra plastični proizvod od dizajna do proizvodnje i uporabe, a sve kako bi smanjila negativan utjecaj plastike. Sve se više plastičnih proizvoda prestaje proizvoditi zbog postojanja zdravijih alternativa, kao što je plastični pribor za jelo.

Industrija reciklaže izaziva tradicionalna stajališta o tome što je otpad. Moderno doba dovelo je do velikih pozitivnih promjena. Predmeti i tvari koje su nedavno predstavljale neiskoristiv otpad, danas se obrađuju i ponovno vraćaju u upotrebu. Veseli nas povećanje recikliranja u Europi i svijetu i nadamo se još većim pozitivnim pomacima u ovome sektoru, a ponajviše u našoj zemlji.  

Ovim putem potičemo naše čitatelje da više puta koriste plastične proizvode koje kupe i da im ne bude teško odvojiti otpad i razvrstati ga u odgovarajuće spremnike.

 

Nadamo se i kako će na razini Europske unije biti donesene uredbe koje potiču kupovinu proizvoda u recikliranoj ambalaži.

Slijedom toga, pozdravljamo i moguće kazne za pojedince koji ne žele doprijeniti zdravlju i ljepoti našeg planeta.

 

Čitajte nas i dalje!

 

✨✨✨

P.S. Ako trebate usluge profesionalnog servisa za čišćenje u Zadarskoj županiji, tu smo za Vas. Više o našim uslugama saznajte na našoj web stranici: www.blistavidom.hr!