Bez obzira jeste li zaposleni u privatnoj ili državnoj tvrtki ili ste poslodavac odgovoran za svoje djelatnike, sigurno brinete o svom zdravlju i zdravlju ljudi u Vašoj okolini. Ipak, neka su zanimanja znatno rizičnija u odnosu na ostale pa je potrebno uložiti više truda i sredstava za odgovarajuću zaštitu. Sektor čišćenja jedan je od najzahtjevnijih pa u današnjem blogu donosimo naputke za ispravnu zaštitu.
Čistači i čistačice svakodnevno su izloženi štetnim kemikalijama, a njihova oprema za rad često nije adekvatna.
Tako osoblje u sektoru čišćenja rukuje različitim kemikalijama za prozore, masnoće u kuhinji, sanitarije, podove, kamenac, hrđu i inox bez kvalitetne zaštite.
U nastavku ćemo navesti nekoliko potencijalnih problema na koje biste trebali obratiti pozornost i zaštiti sebe, svoje kolege i zaposlenike.
Bez obzira bavite li se profesionalno čišćenjem, preporučujemo da se zaštitite i prilikom čišćenja vlastitog kućanstva.
1. Stopala
Prilikom pranja podova najbolje je nositi čvrste cipele ili radne čizme s gumenim potplatom. Guma na cipeli zaštitit će Vas od mogućeg strujnog udara ili pada. Ako podove čistite strojno, rizik od strujnog udara je visok pa ne riskirajte svoje zdravlje i sigurnost neispravnom obućom.
2. Ruke
Za početak je važno da usvojite zlatno pravilo: uvijek nosite rukavice! Neprihvatljivo je obavljati profesionalne usluge čišćenja bez korištenja rukavica. Svakodnevno ste u doticaju s opasnim i štetnim kemikalijama, ali i tjelesnim tekućinama nepoznatog porijekla. Ukoliko pravovremeno ne zaštitite ruke, prilikom čišćenja kupaonice možete doći u doticaj s krvlju i tako riskirati ozbiljne zaraze.
Preporučujemo korištenje jednokratnih rukavica ili kreme koju nanesete na ruke u tankom sloju, a njezin je učinak sličan rukavicama. Ako ste skloni alergijama i osipima zbog rukavica, ovaj proizvod u kremi zaštitit će Vas kako treba, a ukloniti ga možete pranjem ruku u toploj vodi i sapunu.
3. Pluća
Svakodnevnim čišćenjem udišete štetne plinove koji nastaju reakcijama kemijskih sredstava na površini. Prvenstveno mislimo na amonijak, kiseline, izbjeljivače, pesticide. Svakako si priuštite jednokratne maske za čišćenje prostorija punih prašine, a respiratore za usta sa zamjenjivim filterima prilikom rukovanja opasnim kemikalijama.
4. Uši
Dugotrajno izlaganje glasnim zvukovima usisavača, puhalica lišća ili kosilica može narušiti Vaš sluh. U takvim situacijama priuštite si čepiće za uši koji će sačuvati Vaše zdravlje u ovim neugodnim situacijama. Posao ćete obaviti učinkovito i s osmijehom na licu.
5. Lice
Svaki poslodavac dužan je zaštititi svoje djelatnike od prskanja. Prilikom rukovanja jakim kemikalijama poželjno je zaštititi oči naočalama koje prijanjaju za lice. Moguće je nabaviti i jednokratne štitnike za lice koji su izvrsni za zaštitu lica uslijed čišćenja kupaonice i wc školjke.
Ako Vaši djelatnici ne žele usvojiti nove tehnike zaštite svog zdravlja, najbolje je da svojim ponašanjem pružite dobar primjer. Svakodnevno se zaštitite, izdvojite dodatnu minutu za svoje zdravlje i sigurnost i poštujte sigurnosne upute.
Vjerujemo kako ćete pozitivno utjecati na svoje kolege i zaposlenike i spriječiti moguće ozljede.
✨✨✨
P.S. Ako trebate usluge profesionalnog servisa za čišćenje u Zadarskoj županiji, tu smo za Vas. Više o našim uslugama saznajte na našoj web stranici: www.blistavidom.hr!